Sunday, November 23, 2014

Granski sindikati javnih, saobraćajnih i komunalnih delatnosti, prosvete, saobraćaja i telekomunikacija, zdravstva, uprave i pravosuđa, kao i sindikati javnih preduzeća u oblasti industrije, energetike i metala, kulture i medija „Nezavisnost“ najoštrije osuđuju i izražavaju svoj protest i protivljenje zbog Odluke Vlade Republike Srbije o usvajanju Zakona o umanjenju zarada u javnom sektoru.  
Smatramo da se nijedna ozbiljna reforma ne može bazirati isključivo na smanjenju rashoda, već, pre svega, na povećanju prihoda, odnosno stvaranju adekvatnih preduslova, povoljnog pravnog, ekonomskog i administrativnog okruženja za veća ulaganja, povećanju konkurentne proizvodnje, a time i BDP-a, iz koga bi se mogli podmiriti svi realni rashodi, uključujući i javne rashode. 
Očigledno je da će ova mera o „privremenom“ umanjenju plata u javnom sektoru biti primenjena na duži period, kao i da je Vlada nastavila da donosi odluke na isti način kao i do sada: ad hoc, bez ikakvih konsultacija sa reprezentativnim i relevantnim socijalnim partnerima u Republici Srbiji i bez jasne vizije i procene efikasnosti na taj način donetih odluka. Na ovaj način koncipirane „mere štednje“ u potpunoj su suprotnosti sa principom socijalne pravde i za posledicu će imati prebacivanje tereta finansijske i ekonomske krize u Srbiji isključivo na leđa zaposlenih u javnom sektoru. Kakve su to mere štednje kada se, rebalansom budžeta, povećavaju izdvajanja za političke stranke (za 650 miliona dinara), u vreme kad je deficit  u budžetu za 49 miliona dinara veći od planiranog?


Teret finansijske i ekonomske krize i, time uzrokovanih neophodnih ušteda, treba svi jednako da podnesu, a ne da se teret prebaci samo na jedan segment društva: zaposlene u javnom sektoru. Granski sindikati koji, u okviru UGS NEZAVISNOST, okupljaju zaposlene u javnim delatnostima insistiraju na stavu da je, u cilju konsolidacije finansijskog stanja u državi i ublažavanja posledica ekonomske krize, neophodnio sistemsko rešenje i sprovođenje konkretnih efikasnih mera, među kojima su najznačajnije sledeće:
1.povećanje stepena naplate dugogodišnjih neuplaćenih poreza i doprinosa;
2.kontinuirana i efikasna kontrola tekuće naplate poreza i doprinosa;
3.sveobuhvatne i koordinirane aktivnosti svih državnih institucija, u cilju smanjenja obima neformalne ekonomije i njenog prevođenja u legalne tokove;
4.uvođenje oštrijih kaznenih mera i bolja organizovanost državnih institucija u njihovom sprovođenju, odnosno sankcionisanju nepoštovanja i odsustva primene finansijskih propisa Republike Srbije;
5.momentalno zaustavljanje prakse nekontrolisanog političkog zapošljavanja  u državnom/javnom sektoru;
6.hitno smanjenje broja nepotrebnih agencija čiji je osnivač Vlada Republike Srbije i smanjenje zarada direktorima agencija koje nastavljaju sa radom;
7.smanjenje zarada direktorima javnih preduzeća koje su višestruko veće čak i od zarada najviših državnih funkcionera.
Granski sindikati koji okupljaju zaposlene u javnim delatnostima u UGS NEZAVISNOST su svesni razmera zaduženja u kome se nalazi čitavo društvo, ali principijelno ostaju pri stavu da se štednja mora ostvariti na odgovoran i društveno pravedan način. To mora da se uradi bez ozbiljnijeg ataka na, ionako nizak, standard usluga koje pruža javni sektor – posebno u zdravstvu, obrazovanju, kao i u slučaju  prava po osnovu penzijskog i invalidskog osiguranja. Linearno smanjenje zarada u javnom sektoru neće postići planirani efekat, već će samo dovesti do prevođenja velikog dela zaposlenih u javnom sektoru u socijalno ugroženu kategoriju, što će izazvati nove dugoročno štetne posledice. U pitanju je samo još jedan u nizu kozmetičkih poteza Vlade koji neće ostvariti značajnije efekte na smanjenje javne potrošnje. 
Granski sindikati »Nezavisnost« koji pripadaju javnom sektoru, s toga, ne podržavaju ovu »reformsku« meru Vlade Republike Srbije i osuđuju je kao demagogiju, odnosno zavaravanje međunarodne i domaće javnosti i skretanje pažnje sa suštinskog problema: nepostojanja usaglašene i realne strategije razvoja, kako javnog sektora, tako i celokupne privrede Republike Srbije. 
TAG
Different Themes
GSP Beograd (Nezavisnost)

GSP poštuje tradiciju i neguje istorijsko nasleđe, a 14. oktobar se slavi kao Dan preduzeća.

This is the most recent post.
Older Post

0 comments